ARBORETUM BRAMY MORAWSKIEJ – RACIBÓRZ – OBORA
Międzynarodowe prawo ochrony przyrody kładzie nacisk na zachowanie biologicznej różnorodności nie tylko przez ochronę konkretnych taksonów, ale również przez ochronę siedlisk, które są środowiskiem życia gatunków. Zabezpieczenie siedlisk przed nadmierną eksploatacją, pomnażanie zasobów przyrodniczych w warunkach kontrolowanych, a przede wszystkim ochrona gatunków ginących w miejscu ich naturalnego występowania to założenia, dla których w 2000 roku zostało utworzone Arboretum Bramy Morawskiej.
Arboretum zajęło 162 ha lasu Obora – terenu, który choć położony jest na wschodnich obrzeżach miasta, nigdy nie był wylesiony, dzięki czemu przyroda kształtująca się tu od wieków podlegała zarówno wpływom działalności człowieka, jak i naturalnym procesom biologicznym. Swe bogactwo gatunkowe roślin, grzybów i zwierząt arboretum zawdzięcza swemu położeniu w pobliżu Bramy Morawskiej, przez którą prowadzi korytarz ekologiczny będący szlakiem migracji wielu gatunków z bardziej południowych i południowo – wschodnich rejonów Europy.
Na turystów odwiedzających Arboretum oprócz pięknych leśnych widoków czekają też inne atrakcje – ścieżka zdrowia, ścieżki dydaktyczne, edukacyjna ścieżka przyrodnicza „Zielona klasa”, polany wypoczynkowe oraz mini-ZOO.
Teren Arboretum objęty został systemem informacyjnym QR CODE. Wzdłuż 4 ścieżek umieszczone zostały totemy z kodami graficznymi, które po zeskanowaniu telefonem komórkowym, za pomocą darmowej aplikacji-czytnika, pozwalają na zapoznanie się z opracowaniem naukowym dotyczącym danego miejsca. Szczegóły techniczne obsługi systemu znajdziesz na podstronie QR CODE
Wszystkie punkty na całym terenie podzielone zostały na 3 ścieżki i listę specjalnych miejsc działalności arboretum:
Pokaż Arboretum Bramy Morawskiej na większej mapie