Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Rośliny wczesnowiosenne

Minął już pierwszy miesiąc kalendarzowej wiosny. Mimo że pogoda nie rozpieszcza nas wysokimi temperaturami, las zaczął już zachwycać kolorami. Dla roślin runa obecne warunki atmosferyczne są bardzo korzystne. Wegetacja drzew dopiero powoli "rusza", a co za tym idzie promienie słońca docierają do gruntu i roślin runa przedłużając ich wegetację. 

Spacerując po arboretum, uwagę mogą przykuć łany białych kwiatów. Są to kwiaty zawilca gajowego Anemone nemorosa L. Gatunek ten jest bardzo cenny dla naszego lasu, gdyż wskazuje na jego wiekowość. Zawilce bardzo powoli się rozprzestrzeniają, w związku z czym w takiej ilości występują tylko w starych lasach.

zawilec gajowy Anemone nemorosa L.       

 Zawilec jest geofitem, czyli byliną, która okres spoczynku spędza wegetując w podziemnych organach. Innym geofitem, którego w dużej ilości można spotkać w arboretum, jest kokorycz pełna Corydalis solida. Fioletowo - różowe kwiaty kokoryczy zdobią runo naszego lasu w towarzystwie żółtych kwiatów z złoci żółtej Gagea lutea i ziarnopłonu wiosennego Ficaria verna. 

    

 Arboretum może się również poszczycić występowaniem na jego terenie naturalnych stanowisk cieszynianki wiosennej Hacquetia epipatis. Jest to gatunek objęty ścisłą ochroną gatunkową. Stanowiska tej rośliny są bardzo nieliczne i trudno je spotkać w lesie. Innym gatunkiem objętym częściową ochroną i występującym w dużej ilości jest czosnek niedźwiedzi Allium ursinum.

  

Inne gatunki, które spotkać można w arboretum, znajdują się w galerii poniżej.