22 czerwca 2012 roku Prezydent Miasta Racibórz dokonał uroczystego otwarcia najnowszej i największej kolekcji roślinnej na terenie Arboretum, czyli Zaczarowanego Ogrodu.
Zaczarowany Ogród mieści się w północno – zachodniej części Arboretum na obszarze 1,1 ha i tworzy ‘kwiat’ w środku lasu. Ideą powstania obiektu było wzbogacenie i promowanie kolekcji roślinnych, ukazanie dziedzictwa przyrodniczego Śląska oraz uświadomienie społeczeństwu znaczenia roślinności w życiu człowieka.
Prace nad utworzeniem Zaczarowanego Ogrodu trwały od 2008 roku. Oficjalne otwarcie natomiast miało miejsce w czerwcu 2012 roku, w czasie dni Raciborza i dokonał go osobiście prezydent miasta Racibórz. Przy tej okazji otworzono również Alejkę Miast Partnerskich, która prowadzi do Kamiennego Kręgu, wyjątkowego miejsca odpoczynku specjalnie usytuowanego tuż nad Zaczarowanym Ogrodem, skąd rozciąga się panoramiczny widok na calą kolekcję, jak też widok na nią ze specjalnego tarasu widokowego.
Ze względu na usytuowanie i z roku na rok atrakcyjniejsze walory wizualne, obiekt stal się ciekawostką przyciągającą do Arboretum mieszkańców miasta i licznych gości. Pełni funkcję nie tylko estetyczną i rekreacyjną, ale również edukacyjną. Ogród został zaaranżowany tak, by rośliny układały się w ogromny kwiat o pięciu płatkach, kiedy patrzymy na nasadzenia z góry. Dodatkową atrakcją jest zimozielony labirynt z roślin iglastych, umożliwiający spacerowanie i podziwianie nasadzeń w ‘płatkach kwiatu’.
W centralnej części Zaczarowanego Ogrodu obserwować możemy nasadzenia kolekcyjne magnolii, śliw, różaneczników, klonów, oczarów, wiśni japońskich, liliowców i róż, dodatkowo kolekcja wzbogacona jest o inne - krajowe gatunki drzew i krzewów w odmianach. W rogach labiryntu w 2016 roku wysialiśmy nasiona rodzimych roślin łąkowych, starając się odtworzyć i zaprezentować zwiedzającym ten rodzaj siedlisk. Spacerując po Zaczarowanym Ogrodzie, można również poznać krajowe gatunki bylin, charakterystyczne dla siedlisk Bramy Morawskiej. Nasadzenia bylin rozmieszczone są na obwodzie Zaczarowanego Ogrodu. W 2011 roku posadzono łącznie 5000 roślin żywopłotowych, 16000 bylin, 200 drzew iglastych, 500 drzew liściastych, 500 rododendronów i 200 klonów. Od tego czasu rośliny systematycznie są poddawane obserwacjom i zabiegom pielęgnacyjnym, a kolekcje modyfikowane i uzupełniane w taki sposób, by Zaczarowany Ogród był coraz piękniejszy.