O nas

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Międzynarodowe prawo ochrony przyrody kładzie nacisk na zachowanie biologicznej różnorodności nie tylko przez ochronę konkretnych taksonów, ale również przez ochronę siedlisk, które są środowiskiem życia gatunków. Zabezpieczenie siedlisk przed nadmierną eksploatacją, pomnażanie zasobów przyrodniczych w warunkach kontrolowanych, a przede wszystkim ochrona gatunków ginących w miejscu ich naturalnego występowania to założenia, dla których w 2000 roku zostało utworzone Arboretum Bramy Morawskiej.

(Arboretum-specjalistyczny ogród bataniczny, w którym uprawiane są różne gatunki drzew i krzewów dla celów badawczo naukowych, hodowlanych i edukacyjnych; z łac. arbor- drzewo.)

Arboretum zajęło 162 ha lasu Obora - terenu, który choć położony jest na wschodnich obrzeżach miasta, nigdy nie był wylesiony, dzięki czemu przyroda kształtująca się tu od wieków podlegała zarówno wpływom działalności człowieka, jak i naturalnym procesom biologicznym. Swe bogactwo gatunkowe roślin, grzybów i zwierząt las Obora zawdzięcza swemu położeniu w pobliżu Bramy Morawskiej, przez którą prowadzi korytarz ekologiczny będący szlakiem migracji wielu gatunków z bardziej południowych i południowo - wschodnich rejonów Europy.
Na turystów odwiedzających Arboretum oprócz pięknych leśnych widoków czekają też inne atrakcje - ścieżka zdrowia, ścieżki dydaktyczne, plac zabaw dla dzieci, miejsca biwakowe oraz mini-ZOO.

 GODZINY OTWARCIA

Czynne przez cały rok od świtu do zmierzchu.

Mini ZOO czynne od wtorku do niedzieli:

w okresie letnim od 10.00 do 18.00
w okresie zimowym od 8.00 do 16.00
w poniedziałki mini-zoo nieczynne

Wstęp do arboretum i Mini-ZOO bezpłatny

Do Arboretum można przyjść z psem (z wyjątkiem terenu Mini-ZOO), jednak zwierzę powinno być na smyczy.

Po Arboretum można poruszać się na rowerze wzdłuż leśnych dróg, z wyłączeniem toru saneczkowego i ścieżek dydaktycznych.

Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu
47-400 Racibórz, ul. Markowicka 17, tel. (032) 415 44 05

e-mail: arboretum.raciborz@interia.pl

 

 Wszelkie zdjęcia zamieszczone na stronie arboretum są własnością ich autorów. Kopiowanie i powielanie dozwolone za zgodą autorów zdjęć.

Galeria


  • Powiększ zdjęcie Certyfikat

    Certyfikat