Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

 jezyk-polskijezyk-czeski

 

   Międzynarodowe prawo ochrony przyrody kładzie nacisk na zachowanie biologicznej różnorodności nie tylko przez ochronę konkretnych taksonów, ale również przez ochronę siedlisk, które są środowiskiem życia gatunków. Zabezpieczenie siedlisk przed nadmierną eksploatacją, pomnażanie zasobów przyrodniczych w warunkach kontrolowanych, a przede wszystkim ochrona gatunków ginących w miejscu ich naturalnego występowania to założenia, dla których w 2000 roku zostało utworzone Arboretum Bramy Morawskiej.

     Arboretum zajęło 162 ha lasu Obora - terenu, który choć położony jest na wschodnich obrzeżach miasta, nigdy nie był wylesiony, dzięki czemu przyroda kształtująca się tu od wieków podlegała zarówno wpływom działalności człowieka, jak i naturalnym procesom biologicznym. Swe bogactwo gatunkowe roślin, grzybów i zwierząt las Obora zawdzięcza swemu położeniu w pobliżu Bramy Morawskiej, przez którą prowadzi korytarz ekologiczny będący szlakiem migracji wielu gatunków z bardziej południowych i południowo - wschodnich rejonów Europy.

Na turystów odwiedzających Arboretum oprócz pięknych leśnych widoków czekają też inne atrakcje - kolekcje roślinne (w tym Zaczarowany Ogród), ścieżka zdrowia, ścieżki dydaktyczne, plac zabaw dla dzieci, miejsca biwakowe oraz mini-ZOO.

Godziny otwarcia mini-ZOO

Mini ZOO czynne codziennie:
•w okresie letnim od 10.00 do 18.00
•w okresie zimowym od 8.00 do 16.00

Biuro Arboretum czynne

Poniedziałek, wtorek, czwartek  7:00 - 15:00

Środa                                              7:00 - 16.30

Piątek                                              7:00 - 13.30

Zaczarowany Ogród otwarty od 7:00 do zmierzchu - codziennie.

Wstęp do Arboretum i jego atrakcji jest bezpłatny.

 

Regulamin Arboretum Bramy Morawskiej

Mapa Arboretum Bramy Morawskiej

Artykuły

 • Koncert w Zaczarowanym Ogrodzie 26 maja 17:00

  Zapraszamy na pierwszy w tym sezonie koncert w Zaczarowanym Ogrodzie.
  Najbliższa niedziela jest wyjątkowym dniem, bo to Dzień Matki.
  Zagra dla Państwa akordeonista Piotr Zarzyka. Pan Piotr jest wirtuozem akordeonu, posiadającym w swoim repertuarze wszechstronne style muzyczne.
  Tu próbka tego, co będzie można usłyszeć w Zaczarowanym Ogrodzie w najbliższą niedzielę;
  Zaczynamy o godzinie 17:00.
  Tegoroczne koncerty realizowane są w ramach raciborskiej Inicjatywy Lokalnej.
  Do zobaczenia w Arboretum!
  Czytaj Więcej o: Koncert w Zaczarowanym Ogrodzie 26 maja 17:00
 • Inauguracja roku jubileuszowego Arboretum

  W miniony piątek 10 maja zainaugurowaliśmy jubileusz 20-lecia Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu.
  Dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli nasze zaproszenie na konferencję jubileuszową.
  Dziękujemy naszym wspaniałym prelegentom dr Janowi Dudzie, dr Justynie Kierat (Żołna na łowach) i Marcinowi Kostrzyńskiemu (Marcin z lasu).
  Dziękujemy pani Monice Sokołowskiej za profesjonalną konferansjerkę.
  Dziękujemy też Muzeum w Raciborzu za ugoszczenie nas w swoich progach i pomoc organizacyjną.
  Ogrom życzeń, gratulacji i ciepłych słów, jakie otrzymaliśmy, mobilizuje nas do dalszej pracy i rozwijania Arboretum.
  Śledźcie naszego Facebooka i naszą stronę. Przez cały rok będziemy dla Was organizować różne wydarzenia z okazji naszego jubileuszu.
  Do zobaczenia w Arboretum!
  Ps. A za zdjęcia dziękujemy Mateuszowi Wiecha.
  Czytaj Więcej o: Inauguracja roku jubileuszowego Arboretum
 • Spacer po Arboretum z dr Janem Dudą 11 maja 10:00

  Zapraszamy na spacer po naturalnej leśnej części naszego Arboretum z dr Janem Dudą. Spacer ten inauguruje wydarzenia organizowane z okazji jubileuszu 20-lecia Arboretum Bramy Morawskiej dla mieszkańców Raciborza.
  Spotykamy się w sobotę 11 maja o godzinie 10:00 na parkingu przy głównym wejściu do Arboretum. Zabieramy wygodne obuwie i dobre humory. Uczestnictwo jest bezpłatne.
  Spacer nawiązuje do jutrzejszej jubileuszowej konferencji Arboretum, która odbędzie się w Muzeum w Raciborzu o godzinie 10:00.
  Do zobaczenia w Arboretum!

  Czytaj Więcej o: Spacer po Arboretum z dr Janem Dudą 11 maja 10:00
 • Majówka w Arboretum

  Przed nami majówka.
  Przekazujemy garść podstawowych informacji dla osób, które wybierają się do nas po raz pierwszy.
  - Arboretum jest otwarte od świtu do zmierzchu każdego dnia, a wstęp do wszystkich naszych atrakcji jest bezpłatny.
  - Karmienie zwierząt w mini-zoo na własną rękę jest zabronione. Owce i kozy można karmić specjalnie przygotowaną karmą z automatu. W tym celu trzeba mieć przy sobie monety 2zł.
  - Parking znajduje się od strony kempingu Obora. Przy parkingu znajduje się toaleta, która również jest płatna w wysokości 2zł. Istnieje możliwość płatności kartą.
  - Po Arboretum można przemieszczać się z psami z wyłączeniem Zaczarowanego Ogrodu i mini-zoo. Psy powinny być na smyczy.
  - Arboretum nie posiada bazy gastronomicznej. Teren jest pagórkowaty. Radzimy zaopatrzyć się w wygodne obuwie trekkingowe i przekąski oraz napoje.
  - Ścieżka "Mieszkańcy lasu w skali makro" znajduje się tuż przy głównym wejściu do Arboretum. Idziemy prosto przed siebie z parkingu.
   
  Zachęcamy do zainteresowania się majówkową ofertą Fundacji Sanktuarium Natury. Na terenie naszego Arboretum, a konkretnie na polanie obok Zaczarowanego Ogrodu, będzie można skorzystać z Leśnego SPA: https://www.facebook.com/events/423784107027246.
  Czytaj Więcej o: Majówka w Arboretum