Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

 jezyk-polskijezyk-czeski

 

 

 

  Międzynarodowe prawo ochrony przyrody kładzie nacisk na zachowanie biologicznej różnorodności nie tylko przez ochronę konkretnych taksonów, ale również przez ochronę siedlisk, które są środowiskiem życia gatunków. Zabezpieczenie siedlisk przed nadmierną eksploatacją, pomnażanie zasobów przyrodniczych w warunkach kontrolowanych, a przede wszystkim ochrona gatunków ginących w miejscu ich naturalnego występowania to założenia, dla których w 2000 roku zostało utworzone Arboretum Bramy Morawskiej.

     Arboretum zajęło 162 ha lasu Obora - terenu, który choć położony jest na wschodnich obrzeżach miasta, nigdy nie był wylesiony, dzięki czemu przyroda kształtująca się tu od wieków podlegała zarówno wpływom działalności człowieka, jak i naturalnym procesom biologicznym. Swe bogactwo gatunkowe roślin, grzybów i zwierząt las Obora zawdzięcza swemu położeniu w pobliżu Bramy Morawskiej, przez którą prowadzi korytarz ekologiczny będący szlakiem migracji wielu gatunków z bardziej południowych i południowo - wschodnich rejonów Europy.

Na turystów odwiedzających Arboretum oprócz pięknych leśnych widoków czekają też inne atrakcje - kolekcje roślinne (w tym Zaczarowany Ogród), ścieżka zdrowia, ścieżki dydaktyczne, plac zabaw dla dzieci, miejsca biwakowe oraz mini-ZOO.

Biuro Arboretum czynne

Poniedziałek, wtorek, czwartek  7:00 - 15:00

Środa                                              7:00 - 16.30

Piątek                                              7:00 - 13.30

Zaczarowany Ogród otwarty od 7:00 do zmierzchu - codziennie.

Wstęp do Arboretum i jego atrakcji jest bezpłatny.

 

Regulamin Arboretum Bramy Morawskiej

Mapa Arboretum Bramy Morawskiej

Artykuły

  • Spacer przyrodniczy "Nocne życie lasu" w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu 06.06.2026 r.

    Inicjatywa jest oficjalnym Wydarzeniem Partnerskim Zielonego Tygodnia Unii Europejskiej.
    Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Śląskie. Przywracamy błękit”.
     
    !!!UWAGA!!!
    Zapisy: administracja@arboretum-raciborz.com.pl
    Otrzymanie maila zwrotnego jest potwierdzeniem zapisania.
    Ilość miejsc: 20.
     
     
    Miejsce zbiórki: parking przy Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu.
    Prosimy ubrać obuwie trekkingowe i zaopatrzyć się w repelenty.
     
    Gdy zapada zmrok, las zaczyna żyć zupełnie innym rytmem. Ciszę dnia zastępują ciche trzaski gałęzi, tajemnicze pohukiwania i ledwo słyszalne szelesty. Podczas wydarzenia „Nocne życie lasu” w Arboretum Bramy Morawskiej, wyruszymy na niezwykły spacer, który pozwoli zajrzeć do świata przyrody aktywnej po zmroku.
    Wyprawę poprowadzi Tomasz Sczansny, pracownik Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, fotograf przyrody i popularyzator wiedzy o środowisku.
    Spacer będzie miał formę przyrodniczej wyprawy dźwiękowej.
    Wieczorna atmosfera Arboretum, ograniczone światło i skupienie na dźwiękach przyrody pozwolą uczestnikom doświadczyć lasu w zupełnie inny sposób niż podczas dziennych spacerów. To okazja do zatrzymania się, wyciszenia i uważnego obserwowania natury.
    Dowiemy się, jak ważne dla funkcjonowania ekosystemów są nocne gatunki zwierząt oraz dlaczego ochrona naturalnych siedlisk i ograniczanie zanieczyszczenia światłem stają się coraz istotniejszym elementem troski o środowisko.
    Spacer odbywa się w kameralnej formule, dlatego obowiązują wcześniejsze zapisy. Dzięki temu każdy uczestnik będzie mógł w pełni skupić się na odkrywaniu nocnych tajemnic lasu. „Nocne życie lasu” pokazuje, że natura nie zasypia po zmroku, przeciwnie, właśnie wtedy odsłania jedną ze swoich najbardziej fascynujących twarzy.
    Czytaj Więcej o: Spacer przyrodniczy "Nocne życie lasu" w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu 06.06.2026 r.
  • BioBlitz "Cudze chwalicie, swego nie znacie!" 06.06.2026 r.

    Inicjatywa jest oficjalnym Wydarzeniem Partnerskim Zielonego Tygodnia Unii Europejskiej.
    Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Śląskie. Przywracamy błękit”.
     
    !!! UWAGA !!!
    Zapisy drogą mailową: administracja@arboretum-raciborz.com.pl
    Otrzymanie maila zwrotnego jest potwierdzeniem zapisania.
    Ilość miejsc: 20.
     
    Gospodynie wydarzenia:
    Elżbieta Skrzymowska - dyrektor ABM
    Zuzanna Poprawka - ekodoradczyni gminy Racibórz
    Prowadząca warsztat - dr Justyna Kierat
    https://justynakierat.wordpress.com/bio/kontakt/
     
    Miejsce zbiórki i stoisko informacyjne:
    parking przy Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu
     
    Czy naprawdę znamy przyrodę, która znajduje się tuż obok nas? Wydarzenie BioBlitz w Arboretum Bramy Morawskiej „Cudze chwalicie, swego nie znacie!” zaprasza do wspólnego odkrywania bogactwa lokalnej przyrody i sprawdzenia, jak wiele gatunków roślin, zwierząt i grzybów można znaleźć na stosunkowo niewielkim obszarze lasu.
    BioBlitz to wyjątkowa forma przyrodniczego „maratonu obserwacji”, podczas którego uczestnicy, wspólnie z ekspertami, starają się zidentyfikować i udokumentować jak największą liczbę gatunków w wyznaczonym miejscu. W Arboretum Bramy Morawskiej wytypowane zostaną specjalne poletka badawcze, na których będziecie prowadzić obserwacje przyrodnicze, wykonywać zdjęcia oraz identyfikować organizmy żyjące w tym ekosystemie.
    Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych, zarówno dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z obserwowaniem przyrody, jak i dla tych, którzy już interesują się bioróżnorodnością. Zebrane obserwacje będą dokumentowane w aplikacji iNaturalist, dzięki czemu powstanie cyfrowy zapis wyników wydarzenia oraz podsumowanie liczby zidentyfikowanych gatunków.
    Ważną częścią wydarzenia będzie spotkanie z Justyną Kierat – biolog i rysownik, zawodowo zajmującą się badaniem polskich dzikich pszczół, edukacją dzieci i dorosłych oraz ilustrowaniem książek i materiałów edukacyjnych, głównie o tematyce przyrodniczej. Podczas tego spotkania poznacie różnorodność polskich pszczół i ich zwyczaje.
    Przez cały czas trwania BioBlitz przy wejściu do Arboretum działać będzie stoisko informacyjne prowadzone przez gminną ekodoradczynię, gdzie uczestnicy będą mogli uzyskać informacje dotyczące ochrony środowiska, jakości powietrza oraz działań na rzecz przyrody realizowanych w regionie.
    BioBlitz „Cudze chwalicie, swego nie znacie!” przypomina, że inwestowanie w naturę zaczyna się od poznania jej bogactwa i zrozumienia wartości przyrody, która znajduje się najbliżej nas.
    Czytaj Więcej o: BioBlitz "Cudze chwalicie, swego nie znacie!" 06.06.2026 r.
  • Koncert "Historie z notatnika"

    Zapraszamy na kolejny koncert w Arboretum Bramy Morawskiej.
    Tym razem koncert będzie miał miejsce na polanie wypoczynkowej tuż przy Zaczarowanym Ogrodzie. Z uwagi na autorski charakter piosenek i koncertu, artyści będą mieć z Państwem w tym miejscu bardziej bezpośredni kontakt.
    Koncert jest realizowany dzięki Inicjatywie Lokalnej Miasta Racibórz w ramach zadania "Odnawiamy drzewostan Arboretum i ukulturalniamy się na łonie przyrody".
    Po koncercie wszystkich chętnych zapraszamy do wspólnego podlewania wykonanych wiosną nasadzeń drzew. Będziecie mogli się dowiedzieć, dlaczego nasz drzewostan potrzebował wsparcia, jak też zadbać o nowe pokolenie drzew w naszym Arboretum.
    Współorganizatorem koncertu jest agencja artystyczna Operafixe.
    Do zobaczenia!
     
    KACPER BATOR:
    Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, wokalista, instrumentalista, kompozytor i autor tekstów. Członek
    zespołu Sound’n’Grace. Śpiewał u boku Grażyny Łobaszewskiej, Alicji Majewskiej, Olgi Bończyk, Karoliny Leszko, Kasi Moś, Łukasza Zagrobelnego, Mietka Szcześniaka, Roberta Janowskiego, Andrzeja Lamperta i wielu innych artystów. Na swoim koncie ma takie osiągnięcia jak Grand Prix w konkursie , „Śpiewaj Razem z Nami'', I miejsce na Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Krakowie, I miejsce w konkursie , „Piosenka w Meloniku'', nagroda jury w konkursie polskiej piosenki z lat 60. i 70. ,,Powróćmy do piękna w słowie i muzyce'' w Wyszkowie, udział w cyklu koncertów , „Skarby Nie Chodzą Piechotą'', „Legenda o Żołnierzu Polskim'' oraz „Z Tobą chcę oglądać świat", a także w koncercie, „Betlejem w Polsce'', w koncercie z towarzyszeniem orkiestry Adama Sztaby w Jastrzębiu-Zdrój oraz z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Sudeckiej. W 2024 roku wydał swój debiutancki album pt. „Historie z notatnika" nawiązujący do akustycznego popu z elementami muzyki funk, soul i fusion.
    PAWEŁ GWÓŹDŹ:
    Urodzony 23 marca 2001 roku w Zabrzu. Swoją muzyczną drogę rozpoczął od fortepianu klasycznego, kształcąc się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Żorach w klasie fortepianu mgr Jadwigi Barańskiej. Po ukończeniu szkoły zwrócił się ku muzyce rozrywkowej, która z czasem stała się jego główną pasją.
    Ukończył studia na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, w klasie prof dr hab Wojciecha Niedzieli. W roku akademickim 2023/2024 pracował na tej uczelni jako akompaniator i korepetytor na studiach zaocznych. Równolegle uczy gry na fortepianie w prywatnej szkole muzycznej w Kędzierzynie-Koźlu.
    Jako pianista współpracował z wieloma znakomitymi artystami i zespołami. Występował z Big Bandem Śląskim oraz na scenie NOSPR u boku takich artystów jak Kuba Badach czy Krzesimir Dębski. Koncertuje również z Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej. Brał udział w licznych projektach artystycznych, których efektem są trzy wydane płyty. Występował także z Beatą Kozidrak i Haliną Młynkową.
    Na co dzień czynnie koncertuje z różnymi zespołami w wielu miejscach w Polsce, pozostając niezwykle aktywnym i zaangażowanym muzykiem scenicznym.
    Czytaj Więcej o: Koncert "Historie z notatnika"
  • Koncert w Zaczarowanym Ogrodzie 13 czerwca 18:00

    Zapraszamy w piątek 13 czerwca na godzinę 18:00 do Zaczarowanego Ogrodu. Jak co roku, rozpoczniemy tym wydarzenia w grodzie w ramach XV Raciborskiego Festiwalu Średniowiecznego.
    Wystąpi dla Państwa Indywidualna Grupa Rekonstrukcyjna Czereśniaki. Będzie to niepowtarzalne słuchowisko - muzyka lir korbowych połączona z opowieścią barda, jak to w średnich wiekach było. Wykonawcy przyjadą do Was z samej stolicy.
    Przybywajcie!

    Czytaj Więcej o: Koncert w Zaczarowanym Ogrodzie 13 czerwca 18:00
  • Zapraszamy na warsztaty 07.06.2025

    Warsztaty: Cyrkularny ogród. Jak wprowadzić praktyki zero waste w ogrodzie?
    Kiedy? 07.06.2025 r.
    Godzina? 11:00 - 13:00
    Gdzie? Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu
    Czy jest ograniczona liczba miejsc? TAK
    Zapisy? mailowo na adres: dyrekcja@arboretum-raciborz.com.pl
     
    Wydarzenie objęte zostało patronatem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2025 roku.
    Inicjatywa jest oficjalnym Wydarzeniem Partnerskim Zielonego Tygodnia Unii Europejskiej.
    Ograniczona liczba miejsc (20).
    Zapisy mailowo:
    dyrekcja@arboretum-raciborz.com.pl
    Mail zwrotny z potwierdzeniem zgłoszenia jest potwierdzeniem możliwości udziału w warsztatach.
    Gospodynie warsztatów: Zuzanna Poprawka, ekodoradczyni Gminy Racibórz oraz Elżbieta Skrzymowska, dyrektor Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu.
    Jak prowadzić ogród w zgodzie z zasadami gospodarki cyrkularnej? Czy odpady zielone mogą stać się cennym zasobem? Na te i inne pytania odpowiedzą warsztaty otwarte dla mieszkańców Raciborza, organizowane przez ekodoradczynię Zuzannę Poprawkę pod patronatem Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu . Spotkanie poprowadzi dyrektor ABM Elżbieta Skrzymowska, ekspertka w dziedzinie ekologicznego ogrodnictwa.
    Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak w praktyce stosować zasady zero waste w ogrodnictwie, minimalizując odpady i wykorzystując naturalne zasoby w sposób efektywny. Gospodarka cyrkularna w ogrodzie to nie tylko sposób na ekologiczną uprawę, ale również realne oszczędności – zarówno finansowe, jak i środowiskowe.
    Skrzynia permakulturowa – ogród w obiegu zamkniętym
    Podczas warsztatów uczestnicy wspólnie założą skrzynię permakulturową, która stanie się pokazowym przykładem uprawy roślin w zgodzie z naturą. Dowiedzą się, jak odpowiednio warstwować materiały, by uzyskać żyzną i zdrową glebę, nie stosując sztucznych nawozów.
    Zero waste w ogrodzie – jak zagospodarować odpady zielone?
    Prowadząca omówi różne sposoby ponownego wykorzystania resztek roślinnych, kompostowania oraz tworzenia własnych nawozów i ściółek. Uczestnicy poznają również ekologiczne metody pielęgnacji gleby oraz sposoby ograniczania marnowania zasobów wodnych.
    Samodzielne rozmnażanie roślin – ogród bez zbędnych wydatków
    Warsztaty pokażą, jak rozmnażać rośliny w sposób naturalny, bez konieczności ich zakupu. Uczestnicy dowiedzą się, jak pobierać sadzonki, dzielić byliny czy wysiewać nasiona, by wzbogacić swój ogród w nowe gatunki bez nadmiernej eksploatacji zasobów i generowania zbędnych odpadów.
    Podczas warsztatów uczestnicy poznają również wpływ zrównoważonego ogrodnictwa na jakość powietrza. Odpowiednie zarządzanie odpadami organicznymi i redukcja chemicznych środków ochrony roślin zmniejszają emisję szkodliwych substancji, a roślinność odgrywa kluczową rolę w pochłanianiu dwutlenku węgla i poprawie lokalnego mikroklimatu.
    „Cyrkularny ogród” to praktyczna lekcja ekologii, pokazująca, że każdy ogród może funkcjonować zgodnie z ideą gospodarki cyrkularnej, ograniczając odpady i wykorzystując naturalne zasoby w sposób zrównoważony.
    Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Śląskie. Przywracamy błękit".
    Czytaj Więcej o: Zapraszamy na warsztaty 07.06.2025