Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Aktualności

Artykuły

 • Koncert w Zaczarowanym Ogrodzie 17.06.2022

  !!UWAGA!!!
  Podczas Festiwalu parking przy Arboretum jest wyłączony z ruchu. Jeśli wybieracie się na dzisiejszy koncert samochodem, weźcie zapas czasowy na dojście do Zaczarowanego Ogrodu spod basenu lub z okolic Action - tam najbliżej zaparkujecie.
  Jeśli będziecie u nas pierwszy raz - dojście na koncert od wioski festiwalowej jest oznakowane strzałkami.
  Do zobaczenia o 18:00
  Czytaj Więcej o: Koncert w Zaczarowanym Ogrodzie 17.06.2022
 • XXIII Konwent MEIS

  W dniach 3-4 czerwca 2022 r. mieliśmy zaszczyt być gospodarzami XXIII Konwentu Middle European Iris Society. Arboretum jest członkiem instytucjonalnym tego Stowarzyszenia.

  Jednym z punktów Konwentu był konkurs na najładniejszą nową odmianę wyhodowaną przez członka MEIS. Zwyciężyła zdecydowanie odmiana Queen Jadwiga uzyskana przez Katarzynę Zalewską - Taylor. Gratulujemy!

  Czytaj Więcej o: XXIII Konwent MEIS
 • Niedziela 15 maja w Arboretum Bramy Morawskiej

  W niedzielę 15 maja odwiedziło nas mnóstwo ludzi, za co jesteśmy wszystkim bardzo wdzięczni.

  Od rana można było u nas premierowo odbyć Questa, czyli grę terenową. Jest to pierwszy z raciborskich questów, a jego tematyką są legendy słowiańskie.

  Pryz parkingu na questowiczów czekały liczne atrakcje, organizowane przez Fundację Mapa Pasji, Questy - Wyprawy Odkrywców, Miasto Racibórz, Arboretum Bramy Morawskiej, Stowarzyszenie Drengowie znad Górnej Odry oraz Julię Parzonkę, która jest autorką grafiki do naszego questa.

  O godzinie 17:00 z kolei odbył się pierwszy w tym sezonie koncert w Zaczarowanym Ogrodzie, a wystąpiło rybnickie Golden Trio  z repertuarem "W muzycznym świecie Walta Disneya". 

  Zachęcamy do zapoznania się z poniższą fotorelacją.

   

  Czytaj Więcej o: Niedziela 15 maja w Arboretum Bramy Morawskiej
 • Rośliny wczesnowiosenne

  Minął już pierwszy miesiąc kalendarzowej wiosny. Mimo że pogoda nie rozpieszcza nas wysokimi temperaturami, las zaczął już zachwycać kolorami. Dla roślin runa obecne warunki atmosferyczne są bardzo korzystne. Wegetacja drzew dopiero powoli "rusza", a co za tym idzie promienie słońca docierają do gruntu i roślin runa przedłużając ich wegetację. 

  Czytaj Więcej o: Rośliny wczesnowiosenne
 • CITES plants of Europe

  Nasz wiekowy las i jego bogactwo przyrodnicze ma swój malutki wkład w piękną słoweńską publikację. Zamieszczone w niej zdjęcia kruszczyka sinego (Epipactis purpurata) pochodzą z Arboretum, mieliśmy też zaszczyt przygotować opis tego gatunku.

  Czytaj Więcej o: CITES plants of Europe